Ahmad Tea Blog
Články
Recepty
Tagy

Využití čaje v domácnosti

Minimálně dvakrát za rok, a to většinou bud‘ na jaře, anebo na podzim, přichází velmi oblíbená akce pod názvem „generální úklid domácnosti“. Pro většinu lidí se jedná o něco podobně stresujícího, jako je třeba stěhování. Existují ale i tací, pro které se tato činnost dokonce podobá meditaci. Vyžaduje to přípravu, trpělivost a hlavně čas. Ovšem úklid nemusí být jenom starostí, ale může se stát i zábavou. Vědecké výzkumy už prokázaly, že pořádek a lidská psychika spolu úzce souvisí. Pokud se budete svému domovu věnovat a pečovat o něj, budete zdravější a zároveň si uspořádáte své vlastní myšlenky.

foto alt

Příprava
V dnešním světě reklam a barevných, ze všech stran vykřikujících upoutávek na drahé a ne vždy ekologické čistící prostředky se člověk může jen těžko vyznat. Víly a skřítci vyskakující z lahviček se saponáty a aviváží nám slibují štěstí skrze vyleštěnou domácnost. Jak ale ušetřit a přitom žít v čistotě a zbytečně nezahltit byt hromadou přípravků? Není divu, že mnozí ztrácí důvěru k průmyslovému světu a vrací se víc a víc k přírodě, která je naší věrnou pomocnicí. Vzpomeňme si na naše babičky, které dokázaly vždy z ničeho vykouzlit cokoli a na všechno znaly odpověď. Jedním z přírodních pomocníků je právě čaj a to nejen v kosmetice a medicíně. Velmi snadno a rychle dokážete i vy doma namíchat skvělý elixír na čištění dřeva, skla a nábytku. Navíc čaj váš domov nádherně provoní. Nevěříte? Zde je několik tipů!

 

Barví nádobí, ale čistí dřevo?
Některé chemické přípravky podlahu perfektně vyčistí, ale časem přírodním materiálům spíše škodí. Jak dřevo udržet čisté a zdravé? Všichni známe tmavé stopy, které v hrnku zanechává černý čaj. Překvapivě zrovna dřevěnou podlahu nejen krásně vyčistí, ale i vyleští! Může za to kyselina tříslová, obsažená právě v černém čaji.

Jak na dřevěnou podlahu:

1.    Naplňte hrnec vodou a přiveďte k varu. Nechte v horké vodě po dobu 10 minut vylouhovat alespoň pět sáčků čaje. 

2.    Přelejte obsah hrnce do kyblíku. Přidejte studenou vodu, aby došlo ke snížení teploty. Pozor, nevytírejte podlahu opravdu horkou vodou, mohla by se zdeformovat. Namočte mop do čajové vody a pořádně vyždímejte.

3.    Začněte vytírat podlahu nejprve na menší ploše. Pokud čajový roztok nezpůsobil žádné zbarvení, pomalu vytřete a nechte uschnout zbytek podlahy.

Tento způsob čištění je vhodný pouze pro dřevěné podlahy, nikoli pro podlahový laminát. 

 

 

Na mikrovlnku se často zapomíná
Pokud máte doma mikrovlnou troubu, víte že není žádná legrace ji udržet v čistotě. Jelikož denně přichází do kontaktu s jídlem, může v sobě hostit celou řadu bakterií. Vyčistit jak vnitřek, tak i vnějšek vám pomůže zelený čaj. Připravte ho dle klasického postupu a nechte vychladnout do požadované teploty. Odstraní nejen nečistoty, ale  dodá i svěží vůni.

 

Zrcadlo, zrcadlo…
Vylouhovaný a vychlazený čaj dejte do rozprašovače a použijte k vyleštění oken a zrcadel. 

 

Koberce
Pokud máte chlupaté miláčky, čištění koberců může být docela otravné. Nasypte sušený čaj (může být aromatizovaný) na páchnoucí koberec a nechte působit 20-30 minut. Poté vyluxujte lístky vysavačem.

 

Boty, botky, botičky
Dobrým osvěžením pro boty může být nepoužitý čajový sáček (můžete použít i vylouhovaný, ale musí být vysušený). Vložte do každé boty jeden a nechte působit. Sáček do sebe vstřebá nežádoucí pachy a vlhkost. 

 

Lednice
Zelený čaj dokáže skvěle eliminovat zápach v ledničce. Dokonce i z takových specialit, jako je česnek a cibule. Stačí ho vložit na 1-2 dny dovnitř, anebo posypat vyndané poličky a nechat působit.
 

Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat