039B5385-CEBB-40AF-9BCE-2A0627E058DB@1x60FDE61A-C0CB-455C-9465-ED449E243BA4@1x28C85190-EA32-4543-9AEE-D7751B1946B8@1xF1322DC5-617C-4BC2-A1E0-6E8F2F5AFD76@1x93823C16-7D1C-4A11-9A75-17C1ABBD011193823C16-7D1C-4A11-9A75-17C1ABBD0111ACDCDD59-66B3-4ADC-B9B1-DBA00A48F44F@1x
Ahmad Tea Blog
Články
Recepty
Tagy

Umění Tea Tasting – rozeznejte kvalitní čaj jako odborník

Přibližně 500 šálků čaje – tolik jich denně ochutnají naši čajoví sommelieři, neboli Tea Tasters, v centrále Ahmad Tea London ve Velké Británii. Degustaci čajů bereme jako seriózní práci na plný úvazek. Jak jinak bychom mohli dostát našemu závazku poskytnout zákazníkům jen ten nejkvalitnější čaj s delikátní chutí? 

foto alt

Aby bylo vůbec možné spolehlivě porovnávat různé druhy čajů, je nutné nejprve dodržet stejný postup přípravy pro všechny vzorky čaje. Čajové odvary vždy připravujeme z dvojnásobné dávky, abychom získali intenzivnější chuť a aroma a dokázali rozeznat i ty nejjemnější nuance mezi jednotlivými druhy. Naši čajoví experti mají obdivuhodnou chuťovou paměť a paletu zkušeností, avšak získat jejich znalosti a osvojit si tak komplexní spektrum typických charakterů různých druhů čaje trvá roky – z naší praxe přibližně pět. 

Tea Tasters průběžně hodnotí vzorky od našich dodavatelů z Keni, Indie, Číny, Srí Lanky a Japonska ještě dříve, než produkci vůbec nakoupí a přejde do zpracování. Předtím, než se Ahmad Tea dostane až do vašeho šálku, projde navíc celkem třikrát procesem ochutnávání. Zároveň žádný z našich čajů neopustí výrobu dříve, dokud jej neochutná Chief Tea Taster – samotný spoluzakladatel naší rodinné firmy Rahim Afshar. Jak totiž sám říká: „Nikdy nebudu prodávat, co bych nepil sám.“ Je to dostatečný důraz na kvalitu? Věříme, že ano!

Srkat, nepolykat
Nejdůležitější technikou testování čajů je způsob, za který vás v dětství jistě rodiče nejednou napomenuli – srkání! Napomáhá totiž vnímat celými ústy specifickou chuť čaje a smyslově jej lépe porovnat s očekávaným standardem. Čaj se ale při tak objemném množství nepolyká. Degustovaný vzorek končí v odpadní nádobce a hned se pokračuje s ochutnáváním dalšího.
Jiným významným aspektem hodnocení je pořadí, ve kterém se jednotlivé čaje degustují – od jemnějších čajů typu Darjeeling až po silnější jako Assam. U aromatizovaných čajů v obdobném duchu. Základem je také nejíst před degustací výrazná jídla, která by chuť čaje přebíjela nebo jinak zkreslovala.
Ať už si potrpíte na jemnost, anebo upřednostňujete spíše silnější čaje, za ochutnání ale stojí oba – nabídněte si naše Ahmad Tea London Darjeeling a Ahmad Tea London Assam. 

Vzhled
Z čajových lístků sami nejspíš žádnou věštbu nevyčtete, zato leccos napoví o jeho vlastnostech. Například proces výroby čaje vyráběného tradiční ortodoxní metodou, si zakládá na sběru jen těch nejkvalitnějších vrcholových lístků, které se nesekají ani nedrtí. Proces výroby se skládá z několika etap: sklizeň, zavadnutí listů, rolování, fermentace, sušení a třídění čaje. Díky tomu černý čaj získává svou tmavou barvu. Oproti tomu zelený čaj, který v procesu neprochází fermentací si uchovává nazelenalý odstín. 

 

Lístky čaje zpracované metodou CTC (crushing/drcení – tearing/trhání – curling/rolování) jsou naopak rozmělněny na kaši, která je později zpracována do drobných granulek. Využívají se mladší i starší lístky čajovníků. Čaj připravený touto metodou poznáte také podle výrazného aroma a větší hutnosti. Jedná se o běžně užívaný způsob zpracování čaje zejména do čajových sáčků. 
Poslední metodou výroby čaje je LTP (Lawrie Tea Process), která zpracovává spíše méně kvalitní lístky, které dokonale rozdrtí. Proces je velmi rychlý, využívá se pro výrobu levnějších konzumních čajů a nálev má jasnější barvu.
Obecně platí, že vysoce kvalitní čaje obsahují na první pohled velké hladké a kompaktní lístky čajovníku, které se v suchém stavu nedrolí ani nepráší. Směs je hutná a v ruce těžší. V opačném případě se může jednat o čaj starý nebo přesušený.

Vůně
Bez ohledu na konkrétní druh čaje, kvalitní produkt bude mít vždy zřetelnou vůni. Zelený čaj by měl mít svěží travnatou vůni, zatímco aroma černého čaje poznáte podle výrazných zemitých, květinových či nasládlých tónů. Aromatizovaný čaj by měl navíc podpořit jedinečnou vůni samotných čajových lístků. Pokud vůni zhluboka vdechujete a získáte jen slabý vjem, nebo naopak velmi výrazné aroma příměsí potlačující vůni čajových lístků, patrně váš čaj nebude patřit mezi ty lepší.
Ochutnejte vůni dálek koncentrovanou do našeho Ahmad Tea London černého cejlonského čaje. Pochází ze směsi nejjemnějších čajů pěstovaných vysoko v horách ostrova Srí Lanka. Je charakteristický svou jasnou zlatavě jantarovou barvou a chutí, která vás lehce pošimrá na patře.

Chuť
Nejdůležitější parametr hodnocení. Nejkvalitnější čaje jsou charakteristické silnou a zapamatovatelnou chutí, která se vám v ústech rozline. Při degustaci nechte čaj přejíždět přes různé části jazyka, abyste rozeznali všechny jeho tóny. Dobrý zelený čaj si vás podmaní hladkou, jasnou a osvěžující chutí, zatímco černý čaj je charakteristický intenzivními hlubšími tóny. 


 

Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat